Vaillant VUW 242/3 Arızaları

Merhabalar bu makalemde Vaillant kombi modeli olan VUW 242/3 kombi arızaları ve muhtemel çözüm yollarından bahsedeceğim. Öncelikle VUW 242/3 cihazımızı özelliklerini ve parçalarını inceleyelim.

Vaillant VUW 242/3 modeli en çok rağbet gören cihazların başında yer alır. Cihaz tüm kullanıcılar düşünülerek iki model olarak hermatik ve bacalı olarak üretilmiştir. Kombiyi ön plana çıkartan temel özellikleri şöyledir.

  • Donmaya karşı koruma ( Sirkülasyon pompası belirli aralıklarda çalışarak sistem içerisinde bulunan suyun donmasını önler. )
  • Çift Eşanjör ( Sıcak su verimini artıran ikinci Eşanjör ile yüksek performans sağlar.)
  • LCD ekran  ( Dijital gösterge ekranı sayesinde sıcak su ve kalorifer derecesini gösterir. Arıza kodları ile sistem arızasını kullanıcıya bildirir.)
  • Eloktronik su basınç sensörü ( Bu özellik sayesinde cihazda azalan veya biten su sistem tarafından tamamlanır.)

Gördüğünüz gibi Vaillant VUW 242/3 gerçekten kullanıcıya maksimum konfor sağlayan daha sayamadığımız bir çok özelliği ile kalitesini öne çıkartmış bir mühendislik harikasıdır. Her makine de olduğu gibi kombilerde de zaman, zaman problemler ile karşılaşırız. Ürün ne kadar kaliteli olursa olsun kullanıcı hatası, bakımsızlık, gibi bir çok etkenler cihazlara zarar verebiliyor. Örneğin şebeke suyu çok fazla basınçlı geliyorsa dahi bu kombinizde bir arıza yaratabilir. Veya yüksek voltajda gelen elektrik cihazı bozabilir. LCD ekran da belirtilen arıza koduna cihazın kitapçığından da bakabilir muhtemel arızanın nerede olduğunun tespitini yapabilirsiniz.

vuw 242-3

Sıkça karşılaşılan sıcak su akmıyor sorunu yaşıyor iseniz öncelikle şu adımları takip etmelisiniz.

  1. Kalorifer sistemi çalışıyor mu?
  2. Sıcak su musluğu açıldığında LCD ekranda musluk işareti çıkıyor mu?

Cevabınız kalorifer sistemi çalışıyor ise musluk açıldığında ekranda musluk işareti belirlenmelidir. Eğer musluk işareti belirlenmiyor ise sadece sıcak su sisteminde bir arıza vardır.

Eğer kalorifer sisteminiz kalorifer konumuna alındığında halen çalışmıyor ise sıcak suyunuzda çalışmaz. Bu arıza genel cihazı etkileyen bir arıza sebebidir. Bu durumda su basıncı, elektrik, ve gaz kontrolü yapınız. Son olarak reset tuşuna basın sorun devam ediyor ise servis çağırınız.

Tüm vaillant kombiler için hazırladığımız arıza giderme ve arıza kodları sayfamızdan bakarak çözüm üretebilir. Daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir