Vaillant Plaka Eşanjör Ve Fiyatı

Merhaba, vaillant ayrıcalığını yaşayan vaillant kombi kullanıcıları için bugün plaka eşanjör nedir? arıza belirtileri nelerdir? bu konu hakkında elimden geldiğince sizlere aktaracağım.

Plaka Eşanjör Nedir?

Çift eşanjöre sahip kombilerde ikinci eşanjör görevini üstlenen parçanın adı plaka eşanjör olarak adlandırılır. İkinci olarak ilave edilen bu eşanjör sıcak su kullanımını daha üst konforda akmasını sağlar. Ana eşanjör kalorifer suyunu ısıtır ve plaka eşanjör içerisinde ısı yansıması, transferi ile sıcaklığı kullanım suyuna bırakır. Aşağıda verdiğim resimde göreceğiniz gibi plaka eşanjörün içerisinde iki bölme vardır. Bu bölmeler kalorifer ve kullanım suyunun bulunduğu bölmedir.

plaka eşanjör

 

Resimde gördüğünüz gibi plaka eşanjör de kalorifer ve kullanım su için 4 giriş bölmesi vardır. Kapalı olan bu sistem içerisinde iki hattın bir birine karışmaması için orta bölümde bir bölme vardır. Yani soğuk su kalorifer sistemine karışmaz.

Şimdi gelelim Eşanjör arızalarına en sık görülen arızaların başında plaka eşanjörün içinde bulunan bölmenin zarar görmesi ile kullanım suyunu kalorifer suyuna kaçırması ile oluşan arızadır. Bu arıza oluştuğunda kombinizin su basıncı doğal olarak yükselecek ve alt kısımda bulunan emniyet ventilinden su akıtmasına sebep olacaktır. Bir diğeri de dış bölümünde oluşan çatlak veya delik oluşması ile su kaçırmasıdır.

Çoğu kullanıcı veya işi bilmez kombi servisleri eşanjör arızalarını doğru olarak tespit edemediğini görüyoruz. Bu yüzden şu ayrıntıyı da sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle kombinizin alt kısmında emniyet ventilinden su akıtıyor ise burada hemen plaka eşanjör arızalı diyemeyiz. Küçük bir işlem yaparak bunu anlamanız oldukça mümkün, önce bar yükselmesi ve su akıtması oluşuyor ise kış ayında iseniz kalorifer konumunu kapatın bir süre 30 dk bir saat sistemin soğumasını bekleyin. Ardından su giriş vanasını kapatmadan cihazınızı takip edin kalorifer kapalı olmasına rağmen su akıtmaya devam ediyor ise plaka eşanjörünüz veya su doldurma vanası arızalanmış olabilir. Kombinizin her su akıtması plaka eşanjör ile ilgili değildir. Buna sebep olan parçalar su doldurma vanası kaçırıyor olabilir. Kalorifer açıkken bar yükselmesi ve su akıtması oluşuyor ise genleşme tankıdır.

Plaka eşanjör fiyatı kombi modelinize göre değişmektedir.  Ortalama 230 tl ile 290 tl arasında değişmektedir. Yine firmalar arası bu fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Değişen parçalar 1 yıl garanti kapsamı içerisinde olduğunu unutmayınız.

6 Comments

 1. Sinan

  Valiant ISı esanjoru emniyet ventili otomatik pürjör cihaz tipi VUW 202-3 hermetik kombi Dogalgazli baba bu parcalarin fiyatini verirmisiniz tesekkurler

  • admin

   Isı eşanjörü derken ikinci plaka eşanjör fiyatını soruyorsunuz sanırım. Bizi arayarak daha net fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 2. sedat değer

  İyi günler 125151 kodlu doldurmamusluğu kolu, 0020029604 kodlu esanjör, 065153 kodlu aqua tribün ile 014674 kodlu doldurma musluğu fiatlarını öğrenebilirmiyim? kombi markası vaillant VUW205-5 hermetik kombi

 3. erkan

  SELAM PLAKA EŞANJÖRÜ çevirip bağlantı yapsak sorun çıkarmı?

 4. Mehmet

  Slm 9kwlehim plakali eşanjor varmı.fiyat nedir.

 5. cengiz

  merhaba,
  Vaillant vuw 202-5 plus hermetik kombi plakalı eşanjör
  fiyatı verebilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir