Vaillant kombi kendi kendine çalışıyor

Merhabalar, Kombi servisi olarak servis sırasında veya telefonda müşterilerimizden gelen  Vaillant kombi kendi kendine çalışıyor sorununu burada çok detaylı bir şekilde elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle en sık karşılaştığım bu sorunun temel kaynağı bir arıza değil, sadece Vaillant kombinin özelliğinin bilinmemesi ile kaynaklanıyor. Vaillant kombi kullanıcısı yaz ayında kalorifer konumunu kapattığı halde bir kaç saatte bir kombi çok kısa süre çalışıp tekrar kapanıyor şeklinde aldığımız şikayet aslında ”sıcak su konfor” Özelliğinin açık olmasından kaynaklanıyor. Eğer yukarıda bahsettiğim gibi 2-3 saat de bir kombiniz çalışıyor 1 dk içinde kapanıyor ise bu bir arıza değil Sıcak su konfor özelliği aktif durumdadır.  Bu özelliğin ne işe yaradığını bilmeyen kullanıcılar için aşağıda açıklıyorum.

Vaillant kombi sıcak su konforu özelliği kullanıcısına eşanjör içerisinde bir miktar suyu sıcak olarak devamlı hazır tutar. Yani siz ilk sıcak su musluğunu açtığınızda burada hazır olan sıcak suyu verir. İlk sıcak su talebi oluştuğunda kombi anında yanmayacağı için musluktan uzun süre soğuk su geçer. Bunu istemeyen kullanıcılar konfor özelliğini kullanarak daha çabuk sıcak su alabilirler.

Vaillant sıcak su konfor özelliği nasıl kullanılır?

Cihazınız dijital ekranlı ise panelde ( C ) işareti görünüyor ise konfor açıktır. Görünmüyor ise kapalıdır. Peki nasıl aktif ve pasif konuma getireceğiz. Sıcak su düğmesini sonuna kadar açıyoruz ve tekrar kısarak istediğimiz sıcaklık ayarına getiriyoruz. Ekranda ( C ) ibaresi belirecektir. İptal etmek için bu sefer tam tersi sıcak su düğmesini sısarak kapatıyoruz ve tekrar istediğimiz sıcaklık ayarına alıyoruz. Böylece ekranda ( C ) görünmeyecek ve konfor özelliği kapatılmış olacaktır.

Diğer vaillant modeli 3 led ışıklı olan kombi içinde aynı işlem yapılıyor. Bu cihazda için en sağdaki yeşil ışık direk yanıyor ise konfor açık demektir. Yine en sağdaki yeşil led yanmıyor ise konfor kapalıdır.

Lütfen Emeğimiz karşılığı kısada olsa alt bölümden bir yorum yapmayı çok görmeyiniz.

vaillant kombi

vaillant konfor özelliği

 

57 Comments

 1. mehmet özkul

  selam
  su akış sensorunu iptal ettim 🙂
  düzelmedi tabiki
  diger sensörlede arıza tahmini ile tek tek sensörleri sokecektim 🙂
  nasıl teşekkür edecegimi bilemedim..
  emeginize , elinize saglik
  teşekkür ederim …

  • admin

   Mehmet bey basit bir olay aslında kullanıcılar bilmediği için arıza olarak görebiliyorlar…
   Yorum yapıp katkıda bulunduğunuz için bizde size teşekkür ederiz…

 2. Orhan

  Dediginiz gibi yaptim c isareti vardi simdi kayboldu bilgilendirdiiniz icin cok tesk edrm emeginize saglik

  • Derya DENİZ

   Öncelikle değerli destekleriniz için müteşekkirim. Vaillant turbo tec plus kimim var. Ateşleme durduğunda bazen 5.31 bazen 5.30 bazen se 5.7 rakamları çıkıyor. İnanın çok araştırdım çözemedim bana da değerli bilgileriniz ile yardımcı olursanız minnettar olurum.
   Şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

   • admin

    Bir arıza değildir. Gördüğünüz o rakamlar cihazın o anlık hangi aşamada olduğunu gösterir.

 3. Tamer

  Merhaba kombi 40 dereceye ayarladım 45 derecelere kadar cıkıyor durmuyor

  • admin

   kalorifer de 40 dereceye ayarladığınız da hiç kapatmıyor mu kapatmıyor ise evinizde oda termostadı varsa bu yüzden olabilir. Kapatıyor ise kaç dereceye çıktığında kapatıyor.

 4. Selamun aleykum kombimiz kapaliyken arada bir kaloriferler kendiliginden yaniyor sonra tekrar sonuyo bu ne demek yazin bile k3ndi kendine calisiyo kapatamiyoruz

 5. murat civelek

  Selam bendeki kombide musluk suyu kullanırken su derecesi bir anda soguyor tekrar ısınıyor birde kombinin üzerinde ekranı takip ettigimde 105 dereceye kadar cıktıgını gördüm birde kombi kendiligindeen çalışıp kapanıyor ne yapabiliriz acaba yardımlarınızı bekliorum.

  • admin

   pompa çalışmıyor olabilir üç yollu grup arızalı olabilir cihaz kontrol edilmesi gerekir.

 6. Ahmet BEY

  Kombimizde vrt 240f kablosuz oda termostadı var. Tahminimce termostat başka bir yerden sinyal alıyor ve kaloriferi çalıştırıyor. Oda termostatı kombiyi kendisi çalıştırmadığı için ev ısınınca kapan sinyali göndermiyor ve kombi kaloriferde sürekli çalışıyor. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Termostadı sizce iptalmi edeyim. Termostatın sinyalleri karıştırmaması için tamiri mümkünmü?

  • Mehtap

   Çok teşekkürler arıza sanmıştım değilmiş sevindim

 7. Ahmet

  Usta demirdöküm kombi içinde aynı şey gecdrlimi birde ben kombime şu basarken devreye girdi bu normal mi kombim demirdöküm nitron tesekkurler

  • yüksel usta

   Normal kardeşim. sen su basarken içerideki bir cihaz var o musluk açıldı gibi görür. sen kombine su basmayı bitirince durur o. bu bir arıza değildir.

 8. Aydan

  Merhabalar bizim kombi kaloriferi yaktığımda bi süre yanıyor sonra bi bakıyorum ses seda yok kombide bırakmış ısıtmayı petekler ılınmış bu durum hoşuma gitmiyor ne yapılabilir?

  • admin

   Merhaba anlattığınız bir arıza belirtisi olacağını sanmıyorum. Böyle durumlar ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Aslında olay şu şekilde gelişiyor. Kaloriferleri açtığınızda kombiniz ateşleme yapıyor ve istenilen ısıya ulaşıldığında kombi kendisini kapatıyor ve bir süre bekliyor olması normaldir. Fakat bu süre servis ayarında uzun süre tutulmuş ise mesela bekleme süresi 10 dk cihaz istenilen ısıya ulaşıp kapattıktan sonra bir sonraki ateşleme için 10 dk bekleyecektir. Bu süre zarfında doğal olarak petekler ılık duruma gelebilir.
   Servis elemanlarımız bu konuda müşterilerimizin istekleri doğrultusunda elektronik kart üzerinden bu süreyi istenilen düzeye ayarlamaktadır.

  • yüksel usta

   İşi bilen bir ustanın gelip sistemi çalıştırıp kendisinin test etmesi lazım. Siz emin olamadıkça rahat etmezsiniz.Kombiden bir parça değişimi gerekebilir.

 9. İsmet

  Vaillant kombim petek konumuna getirdim Petekler açık olmadığı halde kombi çalışıyor arizami var acaba

 10. fatih

  hayırlı işler evimdeki kombide sıcak suyu actıgımda kombiyi kapatıyor sıcak suya geçiyor sıcak suyu kapatıncada normal devam ediyor 2.sorumda kombi sürekli çalışmıyor belli bi zaman calısıp belli bi zaman duruyor sonra tekrar calısıyor bu seferde petekler ısıtmıyor buna nasıl bi çözüm bulabilirz bi ayarı varmı

 11. yusuf

  merhabalar .
  kombinin sıcak suyunu kullanmadığımız halde çalışıyormuş gibi sürekli durmaksızın çalışıyor

 12. Serpil

  İyi akşamlar bizim kombi sıcak suyu açınca petekl3r kapalıyken yanıyor petekler el degmicek şekilde ısınıyor bidaha kapanmıyor kendi kendine basınç yukseliyo?

  • admin

   Üç yollu blog arızası gibi görünüyor.

 13. aleyna

  Vaillant kombi termostati vrt 15 kullaniyoruz.Termostat kapaliyken kombi belirli araliklarla calisiyor.Belirli sure sonunda tekrar kendini kapatiyor.Termostat kapaliyken calismasi normalmidir.Tesekkur ediyorum.

  • admin

   Cihaz konfor konumunda olabilir. Bir diğer husus da kart arızası olabilir.

 14. Emre

  Merhabalar sıcak su düğmesini ayarını değiştirdik. Sonra sıcak su gelmemeye başladı salteri açıp kapattık kombiyi sifirladik c işareti yanıyor ama sıcak su gelmiyor..

  • admin

   Emre bey kalorifer çalışıyor sadece sıcak su akmıyor ise bir arıza vardır.

 15. eren

  Merhaba Vaillant kombim kaloriferi kapalı olduğu halde çalışmaya çalışıyor ışığı yanıp sönüyor.

  • admin

   Elektronik kart problemi gibi görünüyor. Cihaz kontrol edilmesi gerekir.

 16. Ayhan ay

  Merhaba vailant ecofit combi aldım.combi f4 arızası verip kendinikapatıyorrdu bu arıza giderildi fakat şuan durmadan su devirdaim pompası çalışıyor aralıksız sesli çalışıyor dinlenme yok ev yeni yalıtımlı.

  • admin

   Cihazın parametre ayarları yapılmamış olabilir.

 17. Ömer ismet

  Selamunaleyküm, Konfor modu gaz tüketimini artırırmı

  • admin

   Cihaz konfor da kaldığında gece gündüz eşanjör içinde sıcak su tutacağından dolayı gaz tüketimine yansır.

 18. Bekir

  Soğuksu açılınca ateşleme yok ama kombi çalışmaya başlıyor.

 19. Mehmet Dinarlı

  Sorun ve çözümü. Ne kolaymış meğerse. Çok tesekkur ederiz. Kolay gelsin

 20. Ben

  Merhaba, kombinin derecesini yükseltiyoruz, belli bir sıcaklığa çıkıyor sonra kapanıyor, Petekler iyice soğuyor, ev soğuyor ancak ondan sonra kombi çalışıyor. 2003 Vaillant. Ne yapabiliriz.

  • admin

   Servis ayarları yapılmalıdır.

 21. Suat

  Merhaba vaillant kombi musluk suyunu sorunsuz ısıtıyor ama petekleri ısıtmıyor. Petek ısıtması açık iken 35 dereceye kadar çıkıp tekrar 20 derecelere düşüyor. Petek ısıtmasını kapatsam bile kombi kendiliğinden çalışıyormuş gibi bir şeyler yapıyor. Kombi basıncı 1,5 bar gibi ve peteklerden hava yok. Kombi yukarıdaki resimdeki ile aynı model kombi. Sorun ne olabilir cevap yazarsanız sevinirim.

 22. Hayrettin Küçükay

  Confor konumunu bilmiyordum. Yollardır kombi neden gece gündüz devreye giriyor diye çok merak etmiştim. Yardımınız sayesinde olayı çözdük. Çok teşekkürler

 23. H

  Teşekkürler

 24. Sayın yetkili,
  Kombimin Petek ve su ısıtmalarında anormallikler oluyor.
  Isı derecesini misal 50 ye ayrılıyoruz petekler buz gibi yada ılık bazen aynı derecede el değmiyor çok sıcak.
  Banyoda musluk suyu anında ısınıyor ama duşa giden su belki 20 dk bekliyorum ısınmasını tonlarca su ziyan oluyor ve duş esnasında bir anda soğuyor (hiç bir yerde su açılmıyoruz) ve 5-6 dk sonra tekrar ısınıyor.
  Kombiyle başım ciddi dertte yardımcı olmanızı ümit ediyorum. Kombi modelim Vuw.

 25. A.s Resimdeki yuvarlak isaret ne bilen varmı arkadaşlar

  • admin

   Pompanın çalıştığını gösteriyor. Pompa durduğu zaman kaybolur.

 26. Brs

  Merhaba ustam.benim kombim de ayni dediginiz şekilde petek dugmesi sıfır konumda iken ayni sekilde petekler ısınıyordu.ama simdi dijital ekrana baktim c ibaresi yoktu.ben sicakligi sona dogru arttirdigimda c ibaresi geldi.yani konfor modunda değilmiş anladigim kadarıyla.sorun ne olabilir…

 27. Adem

  Kombinin sıcak su kısmı açık petek kısmı kapalıyken yine de petek aşırı düzeyde ısınıyor. Sıcak su kısmını kıstığım zaman petek te aynı oranda ısısı azalıyor .sebebi ne olabilir sizce.

 28. srf

  Vaillant kombi (14 yıllık) sıcak su ekranda c işareti yok ancak haznede sürekli sıcak su tutmak için musluk kapalıyken kediliğinden ara ara çalışıyor (reset yapıyorum düzelmiyor) sıcak su düğmesi sağa çevirince takılmadan dönüyor. musluk açınca su bir sıcak bir soğuk akıyor sorun ne olabilir teşekkür ederim.

  • admin

   Bu tür arızalar cihaz başında tespit edilir.

 29. Yıldız

  Çok güzel anlatmışsınız servis çağırmak durumunda kalmadım teşekkür ederim 😊

 30. Ali

  Merhabalar , vaillant kombim yaz modunda olmasına rağmen , ara ara petek simgesi yanıp sönüyor ve ses geliyor bu durum normal mi ? Sıcak su alabiliyoruz ve peteklerde ısınıyor istersek tesk

  • admin

   Kart arızasıdır.

 31. Ozgur

  Merhabalar
  Vaillant turbotec marka kombim petek ısısı kapalı olduğu halde kendi kendine çalısiyor ve petekleri ısıtıyor ve ekranda ısi göstergesi derecesi sürekli değisiyor 28 ile 35 derece arasinda gidip geliyor

  • admin

   Kart arızasıdır ve tamiri mümkündür.

 32. Emre DEMİREZEN

  C kapanmıyor hiç bi türlü.

 33. Ahmet Akoğlu

  Merhabalar Vaillant 2006 model kombim musluk suyu ısı ayarı kapalıyken ılık su veriyor ayarı biraz artırınca 60-70 dereceleri buluyor. Sorun nedir acaba? Ayrıca kalorifer moduna alıncada dereceyi kaça yarlarsam ayarlayım petekeler ısındıktan sonra 22-23 derceye düşene kadar tekrardan ateşeleme yapmıyor. Daha önce prta ayarda 35 dereceye düşünce tekrar ateşleme yapıyor ve ayarlanan ısıya kadar ısıtıyordu. Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 34. İrem

  Merhabalar petek ve sıcak su ikisi de kapalıyken musluktan sıcak su gelmesi ve göstergede sıcaklık artışı oluyor sebebi nedir acaba ne yapmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir