Vaillant f28 Arızası

f28 arıza kodu

Vaillant vuw kombilerde en sık karşılaşılan arıza kodu F28 arızasıdır. F28 arıza kodu alıyor iseniz cihazınızın ateşleme sorunu olduğu belirtisidir. Cihaz bu arızayı vermeden önce 3 deneme gerçekleştirir, eğer ateşleme bu 3 deneme sonrasında gerçekleşemedi ise veya ateşleme oldu kısa süre sonra 8-10 saniye sonra ateşleme duruyor ise ekranımıza F28 arıza kodu gelir.

Vaillant F28 arıza kodu çözümü

Yukarıda belirttiğimiz gibi sorun ateşleme ile alakalı durum olduğundan ilk önce yapmamız gereken doğal gaz sayacımız üzerinde bulunan vananın açık olduğunu kontrol edelim. Sayaç vanası açık ise vaillant  kombinin girişinde bulunan gaz vanasının açık konumda olduğuna emin olun. Sayaç ve kombi girişinde bulunan küresel vanalar boru ile aynı hizada olduğunda açık konumda olur. Son olarak evde bulunan diğer ocak gibi gaz yakıcı cihazlara gaz geliyor mu kontrol ediniz. Yukarıdaki tüm işlemleri yaptınız hala f28 arıza kodu gösteriliyor ise cihazınızın reset tuşuna basarak tekrar başlatılmasını sağlayın.  Sorun çözüme kavuşmadı ise 3 parçadan birisinde arıza olduğu kesindir.

  1. Gaz valfi arızalıdır
  2. İyanizasyon elektrodu arızalı
  3. Elektronik ana kart arızalı

f28 arıza kodu

Çözüm yollarını takip ederek yaptıysanız artık sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Belirtilen parçalardan hangisinin arızalı olduğu tespiti için vaillant servisi merkezimizi arayarak servis kaydı oluşturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir