Kombi NTC Nedir?

Kombilerin en sık arızalanan parçası NTC yani ( sensör ) ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu konumuzda ele alıyoruz. Öncelikle NTC görevi nedir görelim.

 • Isınan sıcak suyu veya kalorifer suyunu ana kart ( elektronik karta ) iletir.
 • Sıcak su istenilen ısıya ulaştığında cihazın durması için ana karta komut verir.
 • Kalorifer gidiş ve dönüş arasındaki ısı farkını ölçerek istenilen dereceye ulaştığında cihazın yazılımına bilgi verir.

NTC yi kısaca şöylede özetleyebiliriz. İstediğimiz ısıyı bizim için kontrol eden ve ısıya ulaştığında elektronik kart ile devamlı haberleşen bir parçadır.

Kombi de kaç NTC vardır?

Bir çok cihazda birden fazla NTC vardır. Genel olarak 2 adet olup kalorifer ve sıcak su da kullanılır. Bazı ender markalar 2 den fazla sensör kullanabiliyor gelişmiş daha iyi konfor sağlayan cihazlar da kalorifer gidiş ve dönüşünde iki adet ve sıcak su gidişi için 3 adet NTC kullanıldığını görebiliriz.

ntc sensör

Bu parçalar kombi markalarına göre değişkenlik gösterir ve elektronik yazılımlarına göre kullanılır.

NTC arızası görüldüğünde cihaz hiç bir şekilde ateşleme yapmaz. Örneğin sıcak su NTC arızası olduğunda sıcak su konumunda cihaz ateşleme yapmaz. Fakat kalorifer sistemi NTC si farklı olduğundan dolayı sıcak su konumunu etkilemez ve çalışır.

19 Comments

 1. òmer

  VERMİS OLDUGUNUZ KİYMETLİ BİLGİLERDEN DOLAYİ ALLAH İSİNİZİ RAST GETİRSİN BİR KELİME ÖGRETENİN KÖLESİ OLURUM DİYEN HZ ALİ EFENDİMİZİN KOMŞUSU OLURSUNUZ İNŞALLAH

 2. azad

  Hayirli işler.arkadaşlar bizim kombi sicak suyu mesala 40dereceye ayarliyorum fakat kombi 40da durmuyar isi kalkiyor 58-60oldukda e9koduna geciyor neden acaba? Yardimci olurmusunuz kombi baykan 32 ay

  • admin

   Azad bey büyük ihtimal sıcak su Ntc sensöründen kaynaklanıyor. Fakat bir çok nedenden de olabilir. Örneğin kombi gaz alev boyunu su ısınmaya başladığımda kısmıyor veya plaka eşanjör kireçlenmiştir. Yine üç yollu grub da ayırmayı tam yapamıyor olabilir. Cihaz başında tespit yapılması ile sorun çözülebilir.

 3. Gülsüm

  Merhaba 2 gün önce petek temizliği yapıldı sonrasında petekler ısımıyor fakat sıcak su geliyor bu neyden kaynaklanıyor olabilir

  • admin

   Kombinin dönüş vanası kapalı kalmış olabilir. Dönüş filtresi tıkanmış olabilir. Bunlara ek olarak üç yollu vana da arıza olabilir.

 4. BURAK PALA

  Merhabalar kombi ile ilgi sorum olucak alev boyutu ile ilgili eskiden alev boyutunu 2 dk içerisinde kısar öyle devam ederdi şimdi ise malsef alev boyutunu 10 dk sonra kısıyor oda temostatla kullanıyorum ntc sensor dediler ama ne yapmam gerekiyor servisden sonra oldu malesef

 5. esra onur

  Merhaba, kombi 2 – 3 te yakiyoruz. 30 a dönuyor ve petekler istedigimiz isıda ısınmiyor hep 1 mum gibi 4 ya 5 e iken dogalgaz guzel isiniyor bunun sebebi ne olur markasi vaillant

  Servis geldi pompa takti sensör degistirdi. Kombiye bakim ddi Ama hala ayni

 6. Ömer

  merhabalar bizim kombiyi mesela 40 dereceye ayarlıyorum derecesi 45 olduğunda kombi duruyor sebebi ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim

  • admin

   Ömer bey durum normaldir. Siz 40 dereceye ayarlayınca cihaz 5-6 derece üstünde kendisini kapatır.

 7. Ahmet

  Merhaba,
  Bende 2006 model vaillant kombim var kombinin sorunu sıcak su vermiyor. Sıcak su ayarını en yükseğe ayarladığım da sıcak suyu açtığım da sıcak suyumuz geliyor fakat düşük ayara veya orta ayarlara getirdiğimiz de bazen kombide çeşme işareti çıkıp ateşleme yapıyor ve hemen hemen 10 saniye kadar sürüp ateşlemeyi kapatıyor ve su ısınmıyor genel dede sıcak su açıldığın da ateşlemeyi yapmıyor yapsa da dediğim gibi 10 saniye sonra ateşleme kapanıyor ve su ısınmadan geri soğuyor. Nedeni ne olabilir acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 8. Eşref Yılmaz

  (Protherm kombi ) Kaloriferi 50c ayarlıyoruz ama derece 70c veya 75c ye çıkıyor bir ara petekler buz gibi oluyor neden olbilir teşekkür ederim

 9. Sait

  Merhaba.
  Baymak marka kombide daha önceden olmamasına rağmen Su acildiginda suyu ısıtmiyor . Mutfak ve banyo aynı anda açılınca ısıtıyor. Switchlemeyi yapan pim düşük basınçtan switche basmıyor.ntc sensorden mıdır yoksa başka bir sebebi varmıdır.tesekkurler.

  • admin

   Muhtemelen üç yollu arızası gibi görünüyor.

 10. Mark

  Merhabalar Ferroli kombi sıcak suda sıkıntı yok kalorifer modunda kombi tepkisiz hiç çalışmıyor.tsk.

  • admin

   Oda termostat köprüsü veya kart olabilir.

 11. ahmet

  merhaba
  protherm leopard kombimi ev soğukken 50 ye ayarlıyorum 3-5 dk. sonra ekran 50-55 dereceye çıkıyor ve yanma duruyor. petekler soğumasına rağmen ekran yaklaşık 10-15 dk. sonra 47-48 e düşüyor. sonra tekrar kombi yanmaya başlıyor. bu sebeple ev ısınmıyor. sıkıntı ntc sensöründen olabilir mi?

  • admin

   Devirdaim de bir sorun olabilir örneğin pompa veya üç yollu gurubu gibi kontrol edilmesi gerekir.

 12. Zaim

  Efendim bende baymak quasar 24 f var musluk suyu isitmasin da sorun yok ama peteklere sicak su iletmiyor 70 80 isiklari yanip sönüyor. Arada isitiyor 2 gun sonra yine isitmiyor ntc den midir?

 13. yusuf gür

  F78 hatası veriyor. Sensör hatası yazıyor biraz araştırdım. Masrafı ne kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir