Kombi Eşanjörü Hakkında Genel Bilgi

Tüm kombiler de eşanjör ısıtma sisteminin ana parçasıdır. Sizlere bugün eşanjör hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri yazacağım. İlk önce kombilerden başlayarak çift eşanjör ve tek eşanjörlü kombiler bulunmaktadır. Her iki sistem hakkında genel açıklayıcı bilgiyi aşağıda paylaşıyorum.

Tek eşanjör kombiler:

ana eşanjör

Tek eşanjörlü kombiler kalorifer ve sıcak suyu tek bir eşanjör üzerinde ısıtmasını sağlar.  Bu eşanjör içerisinde iki bölme vardır birisi kalorifer için diğeri sıcak su içindir. Eşanjör içerisinde bir birine karışmayan iki farklı sistemin o anda hangi konuma talep olursa talep edilen konum çalışır. Örneğin sıcak su açıldığında eşanjör sadece sıcak su talebi için devreye girer.İki sistem aynı anda talep edilemez. Sistem otomatik olarak önceliği sıcak su talebinden yana kullanır, talep bittiğinde otomatik olarak kalorifer sistemi için çalışmaya başlar.

Tek eşanjör kombilerde sık görülen arıza basınç yükselmesidir. İki sistemin suyu bir birine karıştığında cihazın su basıncı yükselir ve su akıtmaya başlar. Bu durumda eşanjör değişmelidir.

Çift eşanjörlü kombiler;

plaka eşanjör

Çift eşanjör kombiler konforu daha yüksek cihazlardır. Bu kombiler de iki adet eşanjör bulunur. Birinci eşanjör yani ( ana eşanjör ) İkincisi ise Plaka eşanjördür. Görevleri ana eşanjör her iki konumda cihazın çalışması sırasında suyu ısıtır ve talep edilen bölgeye gönderir. İkinci Plaka ise sadece sıcak su istenildiğinde ana eşanjör vasıtası ile cihaz içerisindeki suyu ısıtarak plaka eşanjöre gönderir. Böylece plaka eşanjör ısı yansıması ile sıcak suyu konforlu sabit bir derecede musluğa gönderir.

Yine çift eşanjörlü kombiler aynı anda kalorifer ile sıcak suda çalışmaz öncelik istek olduğunda sıcak su içindir.

Umarım konu hakkında istediğiniz bilgiyi burada buldunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir