Gaz Valfi

Tüm kombi, kazan ve şofben gibi gaz yakan cihazlarda kullanılan gaz valfi özelliklerinden ve arızalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gaz valfi nedir?

Kombimizin gaz ayarını ve akışını sağlayan parçadır. Çok önemli kombi parçalarının başında yer alır. Görevi kısaca cihaz ateşleme talebi olduğunda kapalı olan gazı açarak ateşlemenin oluşmasını sağlar.  Yine ayrıca enerji isteği doğrultusunda elektronik karttan aldığı komutlar ile gazın modülasyon ayarını yaparak istenilen basınçta gazın yanma odasına gönderilmesini sağlar.

Gaz valfi ateşleme ekipmanı ile aynı anda devreye girer. Elektronik ana kart ateşleme komutunu aynı anda hem gaz valfi, hemde ateşleme trafosuna akım göndererek komut verir. Eğer iki sistemden birisi arızalı ise cihaz 10 saniye içerisinde ateşleme oluşmadı arızasına geçer. Bazı kombilerde elektronik kart ateşlemeyi 3-veya 4 kez otomatik olarak dener. Yine ateşleme oluşmaz ise cihaz kendisini korumaya alarak arızaya geçer.  Böyle durumlarda cihazınıza öncelikle reset atmanız gerek, sorun devam ediyor ise servis çağırınız.

Gaz valfi değişimlerinde kullanıcının çok dikkat etmesi de gerekir. Bazı servislerin eski cihazlardan söktükleri gaz valfini sıfır diye montaj yaptıklarına şahit oluyoruz. Gaz valfi sıfır ve tamir görmemiş olduğunu anlamak için ürün üzerinde bulunan vidalarda boyalı mühürlerin sökülmemiş olduğundan anlaşılır.

gaz

Üsteki resimde görüldüğü gibi mühürler gaz valfi vidaları üzerinden birden çok görülür.  Firmamız vaillant servisi bu gibi önemli parçaları ikinci el veya tamir görmüş kullanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir