Eski Flex Hortumları Değiştirin.

Merhabalar bugün sizlere kombi ve doğal gaz ocaklarınız da bulunan flex hortum hakkında önemli bilgileri aktaracağız. Evlerde, iş yerlerinde kombi, kazan, ocak gibi gaz yakan cihazların doğal gaz borusu ile bağlantısını sağlayan flex hortumlardır. Ülkemiz Avrupa standartlarının vermiş olduğu standartlar doğrultusunda 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren flex hortum kullanımını standart’a bağlamıştır. Türkiye de 2011 haziran ayından yürürlüğe giren bu uygula ile eski flex hortumların değiştirilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Doğal gaz ile tanışmamıza başladığımız yıllarda kullanılan çelik metalden üretilen flex hortumların zamanla deforme olması ve bu ürünlerin standartlara uygun olmaması ile kullanımı ve satışı yasaklanmıştır. Yeni nesil TS-EN 14800 standartlarını taşılan flex hortumların kullanılması zorunlu hale getirilmektedir.

Doğal gaz şirketleri yetkilileri gaz açımı, kontrolleri sırasında TS-EN 14800 standartlarına uymayan bu flex hortumlar için onay vermez.  Yine ayrıca onarım, tadilat yapılan ortamlarda kullanılan malzemelerin kontrolü yapılırken flex uygunluğu doğal gaz teknik yetilileri tarafından onaylanmaktadır. Doğal gaz firmalarının gaz kaçağı şikayetlerinin artmasındaki en büyük faktörün gaz yakan cihazların bağlantılarından kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Dayanıksız malzemelerden üretilen flex hortumların kullanılması yasak olduğu gibi çok tehlikeli olduğunu biz kombi servisi olarak müşterilerimize önemle anlatmaktayız. Kombi servis hizmeti sırasında standartlara uygun olmayan flex horum kullanıldığını gören ekiplerimiz müşterilerimizi konu hakkında uyararak flex değişimini sağlamaktadır.

flex

flex hortum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir